Beton we wnętrzu - z jakimi kolorami i fakturami zestawiać?
Szary beton jest modnym i doskonale wyglądającym elementem dekoracyjnym wnętrza. Niezależnie od tego, czy efekt betonu osiąga się przy pomocy mikrocementu, betonu architektonicznego czy różnego rodzaju płyt i okładzin, warto wiedzieć, z jakimi kolorami i wzorami beton prezentuje się najlepiej.
Beton występuje w aranżacji wnętrz pod wieloma różnymi postaciami. W loftowych, industrialnych pomieszczeniach często spotykanym rozwiązaniem jest surowa, betonowa podłoga. Taki efekt najłatwiej osiągnąć, wykańczając posadzkę mikrocementem Futu MICROTWO.
W salonie, sypialni, kuchni czy jadalni (a także rzecz jasna we wnętrzach komercyjnych) designerskiego charakteru dodają betonowe ściany. Możesz uzyskać taką powierzchnię, używając mikrocementu Futu MICROONE, tynku dekoracyjnego lub montując różnego rodzaju okładziny w postaci płyt, gresów czy spieków. Innym rozwiązaniem jest pozostawienie surowej, niewykończonej betonowej ściany, którą trzeba odpowiednio zaimpregnować.
Do
czego pasuje beton we wnętrzu? Po pierwsze - czerwona cegła
Surowy beton nadaje niepowtarzalny charakter każdej aranżacji. Dziś to jeden z najgorętszych trendów w designie. Najczęściej spotyka się betonową podłogę lub ścianę we wnętrzach urządzonych w stylu loftowym. Tworzy tam idealny duet z innymi materiałami charakterystycznymi dla klimatów industrialnych
Doskonałym towarzyszem do betonu we wnętrzu będzie naturalna, czerwona cegła. Jak żaden inny pomysł na wykończenie kojarzy się z przestrzeniami pofabrycznymi. W parze z betonem stworzy mocną i wyrazistą aranżację. Warto jednak pamiętać, że czerwona cegła to zdecydowany akcent, który w dodatku zmniejsza optycznie przestrzeń. Należy więc używać tego wzoru z rozwagą.
Po drugie – naturalne drewno i czarne akcenty
Beton we wnętrzu idealnie pasuje również do surowego drewna. Drewniane elementy dodają aranżacjom z betonem przytulnego charakteru, ocieplają je i rozjaśniają. W jaki sposób połączyć beton na podłodze lub na ścianie z drewnem? Jeśli jest taka możliwość, warto zostawić drewniane elementy konstrukcji, takie jak np. belki stropowe. W połączeniu z podłogą z mikrocementu FutuBeton będą prezentować się doskonale.
Prostym rozwiązaniem na wprowadzenie drewna do loftowej aranżacji jest wykorzystanie drewnianych mebli. Stół z drewna, stylowe krzesła (np. gięte klasyki spod znaku polskiego designu), komody, regały czy otwarte półki z surowego drewna to pomysły, które sprawdzą się w przestronnym lofcie, ale także w małym mieszkaniu w bloku. Najlepsze będzie jasne drewno dębowe lub jesionowe.
Aby dodać loftowej aranżacji z betonem i drewnem nieco pazura, przydadzą się czarne akcenty. Co powiesz na industrialną szklaną ściankę z czarnymi profilami i malowanymi proszkowo szprosami? A może stolik kawowy lub stół w jadalni z drewnianym blatem i czarną, stalową podstawą? Albo druciane regały czy stalowe półki albo kwietniki? Możliwości jest naprawdę sporo, a każda z nich doda industrialnej aranżacji charakteru i ożywi szarość betonu. Równie dobrym pomysłem będą lampy w fabrycznym stylu – z czarnymi oprawami lub na „gołych” kablach.
Po trzecie – zestaw beton we wnętrzu z mocnymi kolorami
Betonowe powierzchnie mają wiele zalet, a przy tym wyglądają nowocześnie i surowo, ale mogą wydawać się szare i smutne. Dobrym wyjściem jest dodanie soczystych, intensywnych kolorów. Wprowadzą one do szarego wnętrza odrobinę optymizmu, ożywią je i rozjaśnią.
Jakie kolory warto łączyć z betonem? Intensywne żółcienie (złoty, cytrynowy, kanarkowy, bananowy), zielenie (zieleń trawy, kolor szałwiowy lub ciemniejszy szmaragdowy czy butelkowy), barwy z palety niebieskiej (baby blue, pastelowy błękit, marynarski granat, turkus), a nawet ciepłe czerwienie, np. modną terakotę.
Beton we wnętrzu to materiał, który nadaje się do wielu różnorodnych aranżacji. Równie dobrze stworzy surowe, loftowe przestrzenie, jak i eleganckie czy minimalistyczne salony, sypialnie, biura czy inne pomieszczenia. Nic dziwnego, że w połączeniu z ciekawymi kolorami i wzorami stał się inspiracją dla wielu architektów i projektantów.