Wnętrze w stylu loftowym - postaw na modny beton
Jak urządzić mieszkanie w stylu loft? Pofabryczne przestrzenie, industrialne meble, surowe drewno, czarny metal, a przede wszystkim beton – oto kwintesencja loftowych wnętrz. Podobają Ci się takie aranżacje? Przeczytaj, jak zaaranżować wnętrze w stylu industrialnym i jak pomóc w tym mogą modne powierzchnie z mikrocementu.
Czym jest mikrocement? Na czym polega ten rodzaj wykończenia powierzchni?
Mikrocement to masa dekoracyjna, która jest mieszanką polimerów, mikrocementów i kruszywa z różnymi domieszkami i pigmentami. Masę betonową można przy tym dowolnie barwić – odbywa się to bezpośrednio przy aplikacji poprzez dodanie barwnika do gotowej masy.
Jakie właściwości ma mikrocement? Wykończona nim powierzchnia staje się twarda i wyjątkowo odporna na zarysowania, ścieranie, uderzenia, a także wilgoć, wysoką temperaturę czy nawet chemię gospodarczą. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj wykończenia podłogi czy ściany, otrzymasz jednolitą powierzchnię, bez fug i spoin. Łatwo będzie ją zatem utrzymać w czystości.
Co więcej, mikrocement wygląda we wnętrzu minimalistycznie i nowocześnie. Designerska podłoga i ściana, gładka lub z fakturą, znakomicie się sprawdzi wszędzie tam, gdzie potrzebne jest niestandardowe rozwiązanie i efekt wow!
Mikrocement kocha przede wszystkim przestronne, loftowe przestrzenie i poprzemysłowe inspiracje, ale dobrze odnajdzie się także w innych stylach, zwłaszcza, że betonową masę możesz barwić na dowolny kolor.
Mikrocement w głębokiej, nasyconej kolorystyce, np. granatowej czy szmaragdowej, dobrze sprawdzi się we wnętrzu w stylu glamour czy nowoczesnym. W tej aranżacji stworzył świetny duet z tapicerowanym łóżkiem i eleganckimi meblami. W realizacji użyto technologii Futu MICROONE.
Skąd wziął się styl loftowy we wnętrzach?
Lofty, czyli przestrzenie mieszkalne zrobione z dawnych pomieszczeń poprzemysłowych, takich jak fabryki, warsztaty czy magazyny, to pomysł, który narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Artyści i przedstawiciele bohemy w wielkich przemysłowych miastach zajmowali opustoszałe hale i zamieniali je na klimatyczne pracownie i mieszkania w jednym. A że brakowało im pieniędzy, ale na pewno nie pomysłów, urządzali pofabryczne wnętrza oryginalnie i nietuzinkowo, stawiając na surowy klimat i otwartą przestrzeń.
Chociaż dzisiaj prawdziwe lofty faktycznie mieszczą się w poprzemysłowych wnętrzach, możesz postawić na styl loftowy także w zupełnie nowym mieszkaniu w bloku. Mieszkania inspirowane loftami i dawnymi fabrykami to prawdziwy hit wnętrzarski! Rozwiązania wykończeniowe oferowane przez wielu producentów, w tym także mikrocement FutuBeton, zdecydowanie ułatwiają wprowadzenie tego stylu do wnętrz.
Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym?
Loftowe wnętrza kochają przestrzeń. Wysokie sufity, duże przeszklenia, mało ścianek działowych i otwarte pomieszczenia to kwintesencja tego stylu. Okna często mają widoczne szprosy, nie brakuje też modnych, szklanych ścianek działowych i drzwi z metalowymi czarnymi ramami i szprosami. To, co w innych stylach zwykle się ukrywa, tu wydobywa się na pierwszy plan – kable, rury, przewody wentylacyjne czy hydrauliczne.
Jakie kolory pasują do stylu loftowego? Przede wszystkim biel we wszystkich odcieniach, która powiększa optycznie wnętrza i dodaje im surowego charakteru. Pożądany chłód i sterylność zapewnią też szarości (w odcieniu betonu). O oryginalny klimat zadbają dekoracje i dodatki z czarnego metalu – oświetlenie czy profile mebli. W loftowym wnętrzu nie brakuje też surowego drewna, typowej dla pofabrycznych przestrzeni naturalnej, czerwonej cegły i powierzchni naśladujących zardzewiałe lub miedziane powierzchnie.
Jakie meble sprawdzą się w lofcie? Sofy i narożniki powinny wyglądać na nieco wyeksploatowane. Dobrze się prezentują zwłaszcza szare, granatowe lub czarne meble modułowe. Nie powinno przy nich zabraknąć stolików kawowych z drewna, szkła lub czarnego metalu – najczęstsze połączenie to czarna metalowa lub druciana rama i blat z surowego drewna. Pozostałe meble mogą wyglądać niczym żywcem przeniesione z warsztatu – tu liczą się odsłonięte elementy konstrukcji, metalowe profile, druciane półki.
Całość loftowej aranżacji uzupełnia industrialne oświetlenie – żarówki na kablach (np. popularne lampy-pająki) i czarne lub metalowe oprawy w fabrycznym stylu. Loftowe wnętrza mogą ocieplać tkaniny (np. dywany lub proste, jednolite zasłony) oraz naturalne rośliny doniczkowe.
Podłogi i ściany w loftowej aranżacji – postaw na mikrocement
Jakie podłogi i ściany pasują do loftowego stylu? Przede wszystkim takie, które zachwycają efektem betonu. W oryginalnych loftach często pozostawiano betonowe ściany lub podłogi bez wykończenia i tynkowania. W dzisiejszych realiach z pomocą przychodzi współczesna technologia i możliwości aranżacyjne, jakie daje mikrocement FutuBeton.
Mikrocement czyli masa dekoracyjna, która idealnie naśladuje loftowe, betonowe powierzchnie, sprawdzi się zarówno na podłodze (technologia Futu MICROTWO), jak i na ścianie (technologia Futu MICROONE). Dzięki tym rozwiązaniom modny efekt betonu jest dostępny na wyciągnięcie ręki – można go zastosować w dowolnym pomieszczeniu, nawet w małym mieszkaniu w bloku.
Mikrocement wygląda nowocześnie i minimalistycznie, dając wygląd jednolitej powierzchni bez fug, który dobrze pasuje do surowego i oszczędnego stylu loftowego. Wykończona mikrocementem FutuBeton powierzchnia staje się przy tym twarda i odporna na zarysowania. Można ją barwić na dowolny kolor, a tym samym stworzyć aranżację idealnie dopasowaną do potrzeb.
Szukasz pomysłu na loftowy styl we wnętrzu? Zobacz, jakie możliwości daje mikrocement FutuBeton. Już dziś możesz mieć piękną, industrialną aranżację we własnym domu!